Chronický únavový syndrom

Chronický únavový a imunitní dysfunkční syndrom (CFIDS – chronic fatigue and immune dysfunction syndrome = „syndrom chronické neuroendokrinoimunitní dysfunkce“ nebo CNDS = Myalgická encefalomyelitida (ME) = chronická EB viróza, chronická infekční mononukleóza, epidemická neuromyastenie nebo postinfekční neurastenický syndrom.

Podobná onemocnění:
Fybromyalgie – postihuje převážně ženy mezi 25. a 45. rokem života. Projevuje se bolestmi a ztuhlostí svalů, snadnou unavitelností a spánkem, který nepřináší osvěžení.
Sick building syndrom (SBS) – postihuje převážně lidi pracující v moderních budovách
Syndrom mnohočetné citlivosti na chemické látky (multiple chemical sensitivity – MCS)

Jde o komplexní onemocnění charakterizované nezměrnou únavou, projevující se hlubokým vyčerpáním, naprostou ztrátou výdrže a celou řadou dalších příznaků.

Možné vlivy:

vliv suchého, nevětraného interiéru moderních staveb, případně uvolňovaných chemických látek (z nábytku, koberců, nátěrových materiálů…) nebo mikroorganismů a jejich toxinů. Syndrom mnohočetné citlivosti na chemické látky, neúměrná reaktivita na chemické látky, znečišťující vodu, potravu i okolní prostředí (pesticidy, deodoranty, cigaretový kouř, parfémy a průmyslové exhalace)

Infekční vlivy: EB – viróza, Cytomegaloviróza (CMV), Herpes simplex virus, Imunitní porucha, Fokální infekce, Stres, Porucha CNS, Porucha spánku, Psychická porucha, Porucha svalového metabolismu, Chybění některých aminokyselin, Autoimunitní onemocnění, Nedostatek estrogenů, Silikonové implantáty prsů, Hypotenze, Toxicita amalgámu.

Příznaky chronického únavového syndromu

Únava, která trvá déle než půl roku a snižuje dosavadní aktivitu o více než 50% (musí být vyloučena všechna jiná onemocnění, která by mohla únavu způsobovat), bolesti kloubů a svalů, zvýšené teploty, bolesti v krku, zvětšené uzliny, světloplachost, pocity úzkosti, poruchy spánku, poruchy orientace nebo paměti.